Ovocný čaj a kofein

Jak je to vlastně s kofeinem v čaji? Ovocná varianta jej vlastně vůbec neobsahuje

Tradiční čaje – tedy bílý, černý nebo třeba zelený – kofein (nebo také dnes již zastarale tein) samozřejmě obsahují. V případě ovocných čajů je to ale jinak, mají úplně jiné složení a s porcí kofeinu se tu určitě nedá počítat. Tyto nápoje se hodí jako doplněk k pitnému režimu, určitě nebude problém, když si je trochu přisladíme medem. Minimálně těm, kdo nejsou na chuť čaje zvyklí a chtějí se „naučit“ jej pravidelně pít, to do začátku pomůže.

Ovocný čaj a kofein, to je prostě vyloučená kapitola, povzbuzující látky v šálku nehledejte

Pokud chcete porci kofeinu/teinu po ránu, zaměřte se spíše na kávu nebo klasické sypané čaje – černé a zelené. Ovocné čaje jsou dobrou variantou pro děti, které by rozhodně neměly popíjet slazené limonády. Běžné složení? Sušené ovoce, doslova od jablek po švestky, ale také trochu bylin nebo koření. Výjimkou není třeba badyán, hřebíček nebo skořice, ve vzácných případech se setkáme dokonce i se špetkou pepře. V každém případě, ovocný čaj a kofein, to nejsou žádní blízcí příbuzní.

Pro gurmány je tu sušená smetana, čaj s trochou mléka není doma jen v Anglii

Přidat si sušenou smetanu do ovocného čaje rozhodně není žádné barbarství, záleží přeci na úhlu pohledu. Někomu takový šálek zachutná, jiný zůstane u tradice, jíž má dlouhodobě zažitou. Protože ovocný čaj neobsahuje kofein, lze jej doporučit nejen malým dětem, ale i těhotným ženám či kojícím matkám. Sušené ovoce je také naprosto ideální surovinou pro přípravu osvěžujících letních nápojů. Jde však samozřejmě o to, aby byly suroviny co nejkvalitnější. I proto bude jistě lepší dát před hodně levnými čaji ze supermarketů domácí přípravě, ovoce ze zahrádky rozhodně nezklame!